Netanyahu’dan ABD’ye ‘yaptırım’ yanıtı: Tüm gücümle mücadele edeceğim

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD’nin işgal altındaki Batı Şeria’daki hak ihlalleri sebebiyle İsrail ordusuna bağlı Netzah Yehuda Taburu’na yaptırım hazırlığında olduğu iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. İsrail ordusu, ABD’nin bu tür bir tedbir hazırlığında olduğuyla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını ifade ederken, Başbakan Netanyahu, böyle bir durumda ‘bununla tüm gücüyle mücadele edeceğini’ söyledi.

ABD’nin Axios haber sitesi, 20 Nisan tarihli haberinde, Demokrat Partili Başkan Joe Biden liderliğindeki Washington yönetiminin, Batı Şeria’da faaliyet gösteren Netzah Yehuda’ya yaptırım uygulamayı planladığını yazmıştı. ABD yönetimi, bundan bir gün önce de Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimcilerle bağlantılı bir dizi yeni yaptırım açıklamıştı.

NETANYAHU: BİRİLEİRİ YAPTIRIM UYGULAYABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSA…

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail Başbakanı Netanyahu, “Eğer herhangi biri İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) bir birimine yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa, ben bununla tüm gücümle mücadele edeceğim” diye konuştu.

Öte yandan, İsrail Savaş Kabinesi üyesi ve eski savunma bakanı Benny Gantz da dün bir açıklama yaparak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la görüştüğünü ve kendisinden ‘konunun tekrar gözden geçirilmesini istediğini’ duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Blinken’ın Gantz’ın yanı sıra İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile de görüştüğü, görüşmelerde İsrail’in güvenliği, Gazze’deki çatışmanın yayılmaması için gösterilecek çabalar ve Gazze’de acil ateşkes ile insani yardım miktarının artırılmasına duyulan ihtiyacın ele alındığı ifade edildi. Açıklamada, olası yaptırımlardan bahsedilmedi.

GANTZ: SAVAŞ ZAMANINDA İSRAİL’İN MEŞRUİYETİNE ZARAR VERİR

Gantz ise ordunun bir birimine böyle bir yaptırımın uygulanmasının ‘hata olacağını’ çünkü ‘bunun savaş zamanında İsrail’in meşruiyetine zarar vereceğini ve İsrail’in bağımsız bir yargı sistemi ile uluslararası hukuka uyan bir ordusu olduğu için bunun haksız olacağını’ savundu.

İsrail ordusu ile yasa dışı İsrailli yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik şiddet olayları özellikle 7 Ekim 2023’te Hamas’ın İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından Gazze’ye başlattığı saldırıların devam ettiği süreçte artış gösterdi. İsrail ordusu ise Netzah Yehuda Taburu’na yönelik iddialar karşısında yaptığı açıklamada, IDF’nin yaptırım ‘konusundan haberdar olmadığını’ belirtti. Ordu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Eğer bu konuda bir karar verilirse, bu gözden geçirilecektir. IDF, her türlü olağandışı olayı pratik ve kanuna uygun bir şekilde soruşturur ve soruşturmaya devam edecektir.

Netzah Yehuda’nın komutanı, 2022 yılında Batı Şeria’da alıkonulan bir Filistin-ABD vatandaşının ölümü sebebiyle kınama cezası almış, iki asker görevden alınmıştı.

İSRAİL’DEN REFAH’A HAVA SALDIRILARI: EN AZ 24 ÖLÜ

Öte yandan, İsrail ordusunun, kara harekatı düzenlemeyi planladığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde iki eve düzenlediği hava saldırısında aralarında 16 çocuğun da bulunduğu 24 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İsrail ordusunun cumartesi akşamı Refah kentinin doğusuyla orta bölgelerinde iki ayrı binaya düzenlediği hava saldırısında ölenlerin sayısı 13’ten 24’e yükseldi.

Sağlık kaynakları, hayatını kaybedenlerin 16’sının çocuk, altısının da kadın olduğuna dikkat çekerek, hâlâ enkaz altında çok sayıda kayıp ve yaralı olduğunu aktardı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 97 Filistinli öldürüldü, 76 bin 980 kişi yaralandı.

İSRAİL GENELKURMAY BAŞKANLIĞI: PLAN ONAYLANDI

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari ise Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Gazze’de savaşın devam etmesine ilişkin planla ilgili bilgi verdi.

Hagari, “Genelkurmay Başkanı, güney cephesindeki (Gazze) operasyonların sürdürülmesine ilişkin planı onayladı” diye konuştu. Gazze’nin orta kesiminde bu hafta bir ‘operasyonu’ daha tamamladıklarını ve Hamas’a ait bir altyapıyı yok ettiklerini kaydeden Hagari, Gazze’deki savaşın sonraki aşamaları için hazırlık yapıldığını aktardı.

Hagari, ordunun direktiflerinde bir değişiklik olmadığını, olması durumunda şeffaf bir şekilde ve sorumluluk bilinciyle güncelleme yapacaklarını dile getirdi. Hagari’nin açıklaması, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ilerleyen günlerde Hamas’ın üzerindeki ‘diplomatik ve askeri baskıyı artıracakları’ yönündeki açıklamalarının ardından geldi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x