Nazi gömleklerini dikmekten ABD’de zirveye: Efsane terzi yaşamını yitirdi

Auschwitz’de genç bir mahkum olarak dikiş dikmeyi öğrendikten sonra Lebron James, Donald Trump, Barack Obama ve Frank Sinatra gibi ünlülerin terziliğini yapan Martin Greenfield 95 yaşında yaşamını yitirdi.

Ölüm haberi, üç oğlu tarafından Instagram’dan duyuruldu ve son zamanlarına kadar çalışmaya devam eden terzinin “rahat bir şekilde” hayata gözlerini yumduğu ifade edildi.

Gerçek adı Maximilian Grunfeld olan ünlü isim, 9 Ağustos 1928’de, şu anda Batı Ukrayna’da bulunan ancak o zamanlar Çekoslovakya’nın bir parçası olan bölgede doğdu.

Ailesi varlıklıydı ama İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde ve Almanlar memleketlerini işgal ettiğinde hepsi Auschwitz’teki Nazi ölüm kampına gönderildi. Babası, annesi, iki kız kardeşi ve erkek kardeşi Holokost’ta öldürüldü.

Ancak Greenfield kampın tamirhanesinde çalıştı, Nazi birliklerinin gömleklerini tamir etti ve gelecekteki kariyerinin tohumlarını attı.

1945’te serbest bırakıldıktan sonra 1947’de 10 dolarla ve İngilizce konuşma yeteneği olmadan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

Kısa süre sonra adını Martin Greenfield olarak değiştirdi ve kendisini politikacıların, Hollywood yıldızlarının ve hatta kötü şöhretli gangsterlerin terzisi yapacak mesleği mükemmelleştirmeye başladı.

New York Times’a göre, bir mülteci ve çocukluk arkadaşı onu Brooklyn’deki GGG kumaş imalathanesinde kat görevlisi olarak çalışmaya başladı ancak fabrikanın sunduğu her işte çalıştı.

Anılarında şu karanlık gözlemi yaptı: ‘Naziler bana bir şey öğrettiyse, o da vazgeçilmez yeteneklere sahip bir işçinin işten atılma ihtimalinin daha düşük olduğuydu.’

Greenfield, şirketin kurucusu ve başkanı William P. Goldman’la yakınlaştı; Goldman, yıllarca kanalizasyon ve tesisatçı olarak çalıştıktan sonra onu ‘takım elbise doktoru’ yaptı ve bu da onu Frank Sinatra gibi müşteriler ve arkadaşlarla buluşturdu.

İlk müşterilerinden biri, o zamanlar Columbia Üniversitesi’nin başkanı olan Dwight D. Eisenhower’dı ve şaşırtıcı bir şekilde, NBC News’e göre, Greenfield’ın gelecekteki Başkomutan Auschwitz’i gezerken tanıştığı biriydi.

Sonunda 1977’de şirketi satın aldı ve şirkete kendi adını verdi. Bu, Amerikan kültüründeki herkes için çalışma kariyerine başladı.

2014 anılarında teşekkür edilen isimlerden bazıları arasında başkanlar Gerald Ford, Bill Clinton, Barack Obama ve gelecekteki başkanlar Donald Trump ve Joe Biden yer alıyor.

Obama’nın 2014’te giydiği ten rengi takım elbiseyi tasarlayarak istemeden de olsa bir tartışmanın parçası haline geldi ve bu durum Beyaz Saray basınının Suriye ve Irak hakkındaki soruları görmezden gelmesine ve kıyafeti sorgulamasına neden oldu.

Birlikte çalıştığı diğer siyasi ileri gelenler arasında eski Dışişleri Bakanı Colin Powell ve New York Belediye Başkanları Michael Bloomberg ve Ed Koch vardı.

Greenfield, Sinatra’nın yanı sıra Martin Scorsese, Denzel Washington ve Michael Jackson gibi isimleri de giydirdi.

Hatta LeBron James, Kobe Bryant, Carmelo Anthony ve 2 metrelik Shaquille O’Neal gibi sporcuların terzisi olduğu da biliniyordu.

Kariyerinin sonlarına doğru filmler ve TV şovları için çalışmaya başladı, hatta HBO dizisi Boardwalk Empire’da kendisini canlandıran bir aktörü giydirdi ve The Great Gatsby’de Leonardo DiCaprio’yu giydirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x