Borsaya Açık Teknoloji Şirketinden Holding Olma Kararı! Geçtiğimiz Aylarda Halka Arz Edilmişti

Gıda, lojistik, teknoloji ve enerji alanındaki 55 şirketini bir çatı altında toplama kararı alan Pasifik Grubu, holdingleşti. İlk etapta özsermayesi 18 milyar lira olan Pasifik Holding, daha etkin bir finans yönetimi ve güçlü bir marka gücü hedefliyor.

Bir grup gazeteci ile bir araya gelen Pasifik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, holdingi oluşturan hisseler hakkında bilgi vererek, “Sektörlerimizden hisseler koyduk. Teknolojinin yüzde 51’ini, lojistiğin yüzde 18’ini, gayrimenkulün yüzde 14’ünü, ve enerjinin yüzde 70 A tipi hisseleriyle holdingimizi kurduk. Kaynak paylaşımı, yönetim kolaylığı, finansal güç kabiliyetinin artması, marka ve imaj gücünün birbirini beslemesi sağlanacak. Finans yönetimimiz de daha verimli ve daha sinerjik bir yapıya kavuşacak” dedi.

Dedesi ve babasının birlikte kurduğu Orçay ile 1980’de başlayan serüvenlerinin 2000’li yıllarda gayrimenkule oradan da lojistik, teknoloji ve enerjiye uzandığını anlatan Fatih Erdoğan, “İlk halka arzımızı Orçay ile gerçekleştirdik. Bu büyümemiz ve kurumsallaşmamız için önemli bir adımdı. Halka arzlar bizim için önemli” diye konuştu.

PASİFİK TEKNOLOJİ HALKA ARZ SONUÇLARI

Halka arzda paylar, 35 TL fiyatından satışa sunulurken halka arz edilen 27.000.000 TL nominal değerli payların tamamı satıldı ve şirketin halka arz büyüklüğü 945.000.000 TL oldu. Yapılan açıklamada Pasifik Donanım talep toplama sürecinde yurt içi bireysel yatırımcılara nihai tahsisat tutarının yaklaşık 2,56 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara yaklaşık 8,74 katı oranında talep geldiği bilgisi verildi.

Halka arza toplamda 2.453.320 yatırımcı katılırken 2.390.177 katılımcıya pay dağıtımı gerçekleşti. Dağıtılan pay bilgisine göre 2.390.045 bireysel katılımcıya ve 132 kurumsal katılımcıya pay dağıtımı gerçekleşti.

Halka arz fiyatı üzerinden yatırımcı grubu bazında gelen talep, halka arz tahsisatı ve dağıtım bilgisi tablodaki gibi gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x